Kamarád Nenuda z.s. | hlídání dětí, mimiškolka, tábory, cvičení pro ženy, kroužky pro děti, Zlín, cvičení pro miminka


Rozhovor o naší organizaci s Nadací SYNOT

22.11.2017

Čtěte zde:

https://www.facebook.com/NadaceSYNOT/posts/1489434821093982

 

Nebo zde:

ROZHOVOR S PETREM HORÁKEM Z KAMARÁD-NENUDA Z.S.

"K nejkrásnějším zážitkům, které jsem díky práci v Kamarádovi zažil, patří určitě cestování v rámci projektu zaměřeného na vzdělávání a mobilitu mládeže – ILTA for Youth. Díky projektu jsem se podíval do Turecka, Francie a Rumunska. Poznal jsem spoustu skvělých a motivovaných mladých lidí a zážitky z těchto cest snad ani nespočítám. Vnímat kulturu jiné země prostřednictvím tamní mládeže, která má pro vás připraveny na každý den jiné aktivity a jiná dobrodružství, bylo zkrátka úžasné. Nedá se to srovnávat s klasickou „českou“ dovolenou a člověk by nevěřil, jak mu všichni ti lidé budou po pouhém společném týdnu chybět," říká MgA. Petr Horák z Kamarád - Nenuda z.s.

Mohl byste nám krátce představit organizaci Kamarád-Nenuda?
- Kamarád-Nenuda je zlínská nezisková organizace, která svoji činnost soustřeďuje především na práci s rodinami a mládeží ze Zlína a okolí. V tomto ohledu naše centrum nabízí opravdu velmi pestrou směsici vzdělávacích, pohybových a jazykových kurzů, přednášek, školení, příměstských táborů i mezinárodních projektů pro vzdělávání a mobilitu mládeže. Jako první ve Zlíně otevřela naše organizace Dětskou skupinu pro děti od 2 do 4 let. Mezi tradiční události pro širokou veřejnost patří Táta Fest na oslavu dne otců nebo Velká zlínská drakiáda, kterou podpořila i Nadace Synot, čehož si velmi vážíme. Právě na drakiádě oslavil Kamarád-Nenuda své desetileté výročí, a že bylo na co vzpomínat!

Co si myslíte, že se Vám v Kamarád-Nenuda za poslední dobu podařilo?
- Naší specialitou je především multi-senzorická místnost snoezelen, jejíž koncept vznikl v 70. letech v Holandsku.

Mnoho lidí asi nebude vědět, o co přesně jde. Můžete nám to trochu nastínit?
- Velmi jednoduše řečeno se jedná o relaxační, vzdělávací a terapeutickou místnost, která působí na všechny lidské smysly. Místnost působí velmi blahodárně na klienty s některými psychickými nemocemi – stresem, depresí, agresivitou, poruchou koncentrace (ADHD) a další. V místnosti snoezelen však pořádáme i rodinná zážitková odpoledne pro rodiny s dětmi, ty se konají vždy 2x do měsíce a jsou doslova pohádkové. Potenciál snoezelenu bychom chtěli nadále rozvíjet a soustředit do něj stále větší část práce s rodinami i mládeží.

Jak jste se k této organizaci dostal a co Vás na práci v ní baví?
- Chvíli po dokončení studií jsem se o organizaci Kamarád-Nenuda dozvěděl od známého. V té době centrum hledalo někoho, kdo by se staral marketingovou stránku věci a rozšířil tak povědomí o činnosti spolku a zkvalitnil výstupy z jeho aktivit. Jelikož jsem především tvůrčí typ, tak pro mě osobně je největší radostí vytvořit nějaký líbivý plakát nebo nafotit či natočit některou z událostí. Občas se však přidám k pedagogicky vzdělaným kolegyním a střihnu si nějakou roli v rámci našich zážitkových programů nebo zahraju třeba loutkové divadlo pro děti. A to je to, v Kamarádovi se dělají věci od lidí pro lidi.

Máte nějaký konkrétní zážitek, jenž jste Vy osobně v Kamarád-Nenuda zažil, a na který rád vzpomínáte?
- Moc rád vzpomínám na to, jak jsem se ve Francii stal na týden kapitánem velké lodi a po kanálech jsme se z malého městečka Dinan plavili až do Rennes. Jednou si podobnou loď pořídím! :D

Jaké máte koníčky a jak relaxujete?
- Já jsem byl již od útlého dětství velkým individuálem (čtěte individuem) a to mi zůstalo. Samozřejmě se to odrazilo i na koníčcích, a tak jsem se věnoval asi až do puberty přežití ve volné přírodě a stavění bunkrů. :D Tuto činnost jsem pak vyměnil za skateboarding a snowboarding, které mi zůstaly dodnes a tyto sporty zbožňuji. Poslední roky se však maximálně soustředím na grafickou tvorbu, ilustrace, fotografování a fotomanipulace. Člověk se dostane do úplně jiného světa, ve kterém se snaží vytvořit něco, co ostatní zaujme a vyvolá to v nich otázky. Za tímto účelem jsem si vytvořil i vlastní webové stránky. Pokud máte zájem, můžete se podívat zde: https://petrhorak1989.wixsite.com/portfolio

Máte nějaké životní krédo nebo heslo, podle kterého se snažíte řídit?
- Mé heslo je nemít heslo a snad se mi to i daří. Prostě žiju. :D


Kamarád - Nenuda z.s.

Gahurova 5265
760 01 Zlín

Telefon: 777 779 027
E-mail: kamarad@nenuda.eu

Číslo bankovního účtu:220100011/0300

Facebook

Code by PCHweb.cz